Site Loader
Vyžiadať ponuku

CIJ – Continual Ink Jet – kontinuálne atramentové značenie:

– je značenie, kde je podmienka aby bol predmet (výrobok…) značenia v pohybe. Tzn. na to aby sa popísal atramentom, musí byť v pohybe jedným smerom.
– ide o bezkontaktný spôsob potlače
Technológia:
CIJ
Čerpadlo vo vnútri tlačiarne vytvorí požadovaný tlak, ktorý následne vypudí (vystrelí) kvapôčku atramentu riedenú s riedidlom na požadovanú hustotu na predmet značenia. Následne za ňou nasleduje ďalšia a ďalšia kvapôčka, ktoré sa umiestňujú podľa vopred definovanej šablóny (písmeno). Pokiaľ kvapôčka nedosiahne požadovaných parametrov, je vrátená späť do systému cez gutter.
Rýchlosť kvapôčky je daná fyzikálnymi zákonmi, takže v súčasnosti je CIJ technológia na hranici rýchlosti značenia.
Čo znamená rýchlosť značenia do rýchlosti okolo 6 m/s
Ak niekto tvrdí, že značí rýclejšie – áno je to možné, ale má v jednej tlačovej hlave umiestnené 2 trysky a oni píšu striedavo – čiže dva systémy, jedna hlava.
Poskytujú širokú škálu atramentov – od potravinárskych až po rýchloschnúce, farebné-pigmentové, UV-atrament
Pri výbere technológie je dobré vedieť niekoľko parametrov:
1. Rýchlosť dopravníka, ev. akou rýchlosťou sa pohybuje predmet značenia.
2. Počet riadkov a font písma aký sa má použiť.  (niektoré CIJ technológie disponujú rýchlym ale “škaredým” rastrom, alebo pomylším ale “krajším” rastrom).
3. Aký je podklad? Plast, kov, tmavý, bledý, suchý, mokrý…
4. Dopravník ide konštantnou rýchlosťou? Ak nie, tak je potrebný enkodér, ktorý zabezpečí pri kolísaní rýchlosti bezchybnú tlač.
5. Je dostatočný priestor a čas na dokonalé zaschnutie atramentu? Fast Dry atrament zasychá do 1 sec., pri rýchlosti značenia 6m/s, je ideálne ak od miesta značenia po miesto balenia je aspoň 10 metrov…
6. Predmet značenia, nemá v sebe statický náboj? Ak ano, je potrebné sa ho zbaviť, nakoľko kvapôčka je ľahká a môže sa pri tej rýchlosti vychýliť… potom je tlač taká zliata a nepresná – hovoríme o škaredom písme… (hlavne keď sa popisuje fólia).
7. Okolité prostredie – prašnosť, vlhkosť, teplota…
Čo je dobré vedieť?CIJ Princíp
1. Spotreba atramentu je nepriamoúmerná spotrebe riedidla. Atrament sa míňa len ak sa značí. Značenie prebieha aj s prestávkami, t.j. medzi jednotlivými produktami sú prestávky keď sa neznačí ale do gutteru sa atrament nasáva. Počas tohoto procesu sa aj časť riedidla prirodzene odparuje. Preto je dôležitým údajom od výrobcu spotreba riedidla udávaná na jednu hodinu prevádzky. Každý výrobca tento parameter udáva pri optimálnej teplote 18-19 C, lebo vtedy je najnižšia. Čo v praxi znamená medzi 5-8 ml. na jednu hodinu prevádzky. Samozrejme sú aj nižšie merané hodnoty a to napr. 2,5 – 3 ml. ale tie sú dosahované doplnkovou technológiou, ako napr. chladenie hlavy na požadovanú teplotu. Riedidlo je dodávané v 0,5 – 1 litrových baleniach, takže nie je žiadnym tajomstvom, ak zákazník dolieva riedidlo (0,5l bal.) každých 3-5 dní pri 24 hodinovej prevádzke.
2. Spotreba riedidla sa zvyšuje aj častým zapínaním a vypínaním techn. zariadenia. Nakoľko pri vypnutí dochádza k čistiacemu procesu, všetky trubky sa prepláchnu riedidlom, ktoré je následne odvádzané do atramentovej nádoby. Ak by sme tento proces opakovali za sebou viackrát, atrament by sme veľmi nariedili a museli by sme ho nechať najprv vyprchať – tým by sme ho zahustili. Niektoré zariadenia nepoužívajú automatický preplachový systém, ale uzatvoria trysku. Na jej konci sa vytvorí gulička atramentu a tým sa prívod akoby zakonzervoval.
3. Rozlíšenie tlače sa pohybuje v max. 80-90 DPi. Výška tlače v piatich riadkoch 32 bodov je 12 – 15 mm.
4. Potlač je vhodná na väčšinu povrchov, bez akýchkoľvek zásahov do štruktúry materiálu. Veľká výhoda oproti kontaktnému potlačeniu.

ScreenShot271

Citronix01

 

 

(ilustračné foto)

Post Author: Dušan

error: Obsah je chránený!!