Site Loader
Vyžiadať ponuku

Laserové značenie je v súčasnosti najmodernejšie značenie, pri ktorom nie je potrebný žiaden spotrebný materiál (atrament, riedidlo, preplach…), čiže prevádzkové náklady sú prakticky nulové. Ide o permanentné značenie, takže omyl je neprípustný.

Laserové značenie je možné použiť ako v stacionárnom tak aj v kontinuálnom režime. V stacionárnom režime je značenie pomalšie.

Najrozšírenejším typom značenia je CO2 Laser. Je prakticky použiteľný na všetky druhy materiálov: Drevo Plasty Keramika Tkaniny Žula Sklo Papier Kartóny Farbené povrchy Eloxovaný hliník. Tento typ laseru by sme mohli charakterizovať ako gravírovací. CO2 laser generuje infračervené zariadenie niekoľkých vlnových dĺžok (najčastejšie sú udávané 9,4 a 10,6 µm), ktoré je možné oddeliť optickým hranolom. Živostnosť trubice je cca. 60000 prevádzkových hodín.

Ďalším typom laseru je YAG Laser. YAG laser je v dnešnej dobe najpoužívanější typ pevnolátkového laseru. Typická vlnová dĺžka zariadenie YAG laseru je 1064,1 nm. S menšou účinnosťou však môže emitovat i zariadenie o vlnových dĺžkach 940, 1120, 1320 a 1440 nm. Budený je najčastejšie xenonovou výbojkou alebo diodou.

fiberlaser

Vláknový Laser –

Fiber laser – je typ laseru, kde sa svetlo budené diodou generuje voforme vlákny ďalšie energie, ktorá je následne akumulovaná vo forme zosíleného laserového lúča vychádza z vlákna von. Následne lúč prechádza rôznymi optickými komponentami kde sa upravujú jeho vlastnosti – vychyľované zrkadlami a upravené šošovkami.

Pri výbere technológie je dobré vedieť niekoľko parametrov:

1. Značený materiál je veľmi dôležitý pri výbere laserového značenia.

2. Pri laserovom značení – pálení vznikajú nebezpečné plyny, ktoré je potrebné odsávať. Odsávanie je povinné.
3. V okolí styku laserového lúča a materiálu vzniká pálieci efekt. Preto je potrebné zabezpečiť aby sa laserový lúč neodrazil tam kam by sa nemal. Bezpečnosť je prvoradá.
4. Ak použijeme Vláknový laser na značenie plastu a plast obsahuje dostatočné množstvo uhlíka alebo striebra alebo zinku, tak plast zmení v mieste značenia svoju farbu – bledý stmavne, tmavý zbledne…
5. Vláknový laserom je možné označiť aj veľmi tenké materiály, napr. aj alobal.
6. CO2 laser je menej náchylný na ohniskovú vzdialenosť, vláknový je citlivejší na zmenu ohniskovej vzdialenosti.
7. Pri výbere, si musíme uvedomiť akú veľkú plochu budeme označovať – podľa toho sa vyberá výkon lasera (udáva sa vo W) a použitá šošovka. Všeobecne platí: čím väčšia vzdialenosť a plocha, tým väčší výkon a šošovka.
laser01 laser02lens

Post Author: Dušan

error: Obsah je chránený!!